STREFA SPOŁECZNA - BLOG
CIERPIENIE
25/4/2021 0 KOMENTARZE
Cierpienie fizyczne, psychiczne, duchowe, moralne, egzystencjalne, inne, wiąże się z doświadczaniem negatywnych emocji, takich jak: poczucie krzywdy, smutek, żal. Opisywane w literaturze, w poezji, piosenkach, malarstwie, i w innych artystycznych dziełach, traktowane jest jako źródło twórcze. Cierpienie to taki stan doświadczania siebie samego, z którym najtrudniej nam żyć.
Gdyby nas zapytano, czy lubisz cierpieć, raczej odpowiedzielibyśmy, że nie. Są też osoby, które uważają, że cierpienie jest karą. Chciałabym w takim momencie zabronić mówienia o cierpieniu jako karze. Cierpienie przychodzi często, gdy najmniej się tego spodziewamy. Przychodzi często, gdy nie jesteśmy na nie przygotowani. Można powiedzieć, że my nie chcemy cierpienia. Nie mów mi, że tak miało być. Nie mów mi, że zasłużyłam na to. Nie mów do mnie, że gdybym wtedy... to ... bo zabijasz mnie bardziej niż moje cierpienie. Cierpiąc, sama szukam odpowiedzi, potrzebuję sama je zrozumieć. Jeśli nie umiesz się odezwać widząc cierpienie drugiego człowieka - milcz, lepiej milcz. Nie pocieszaj, nie zagaduj. Jeśli nie jesteś zdolny do milczenia, idź w swoją stronę. A gdy już nauczysz się milczeć, przyjdź i bądź blisko. Czuwaj w pobliżu, pomóż w przygotowaniu posiłku, pomóż w posprzątaniu, w zrobieniu zakupów, w wyniesieniu śmieci. Naucz się milczeć, gdy zobaczysz cierpienie. Osoba cierpiąca potrzebuje obecności drugiego człowieka, a nie słów niepotrzebnych. Osoba cierpiąca potrzebuje nauczyć się życia w cierpieniu. Naucz się jej w tym nie przeszkadzać. Ona sama w pewnym momencie powie Ci co dalej...
W cierpieniu możesz znaleźć nadzieję i sens. Uwierz w to. Nie rezygnuj, czekaj i przyjmij milczącą obecność drugiego człowieka, bo to może Ci pomóc.
ODPOWIEDZ